Kategorie
Porady

Jak wybrać wakacyjny turniej szachowy?

Jeśli Twoje dziecko uczyło się szachów w szkole lub przedszkolu, nie musicie czekać do przyszłego sezonu, żeby kontynuować naukę! Możecie wybrać się razem na turniej wakacyjny. Dziś o tym, gdzie znaleźć taki turniej szachowy i na co zwrócić uwagę.

Gdzie znaleźć turniej szachowy?

W okolicy

Turnieje szachowe organizowane są często przez lokalne domy kultury czy sekcje szachowe i kluby. Jeśli znasz takie miejsce w Twojej okolicy, warto być na bieżąco z organizowanymi wydarzeniami. Spytaj np. instruktora ze szkoły gdzie można grać w szachy w wakacje.

W Polsce

Nie wszystkie lokalne turnieje są łatwe do znalezienia. Istnieje jednak portal, na którym można znaleźć wszystkie turnieje zgłoszone do Polskiego Związku Szachowego (tzw. oficjalne). Jest to chessarbiter. Można na nim śledzić turnieje obecnie rozgrywane, jak i planowane.

Portal umożliwia wybór lokalizacji, rodzaju szachów co pomaga zawęzić poszukiwania. Turnieje bywają dobrze opisane (np. turniej dla dzieci do lat 8, 10 itp, do rankingu 1600, 1800), ale czasem trzeba wejść w komunikat turnieju, żeby poznać szczegóły.

http://www.chessarbiter.com/turnieje.php

Kolejnym portalem z podobną funkcją wyszukiwania jest chessmanager, portal wygląda trochę nowocześniej, ale wydaje się że baza turniejowa na nim jest mniejsza.

https://www.chessmanager.com/pl/tournaments/upcoming

Za granicą

Jeśli macie w planach podróż zagraniczną, możecie rozważyć znalezienie jednodniowego turnieju w okolicy Waszych noclegów, żeby oderwać się od siedzenia na plaży, albo rozważyć wyjazd typowo turniejowy, gdzie organizator zapewnia zakwaterowanie i pełne wyżywienie.

Lokalnych wydarzeń np. plażowych pewnie trzeba szukać na miejscu, ale oficjalne informacje turniejowe znaleziecie na stronach FIDE. Turnieje te zaliczają się do klasyfikacji rankingowych, aczkolwiek opłata wpisowego załatwia wszystkie formalności.

https://www.fide.com/calendar

Jakich spodziewać się atrakcji?

Przy jednodniowych turniejach często możemy spodziewać się ciasteczek i gorących napojów (acz nie zawsze :)), rzadzej ogniska czy poczęstunku bigosem! 😀

Przy letnich festiwalach często organizowane są dodatkowe atrakcje np. rozgrywki sportowe, turnieje blitza, darmowy basen :), przedstawienia, wycieczki jednodniowe w góry, zwiedzanie atrakcji turystycznych i ostatecznie ogniska z pieczeniem świni i beczką piwa!

Inwencja szachistów tu się nie kończy. Karaoke, dyskoteki, przeciąganie liny czy zawody w szachobiegi to częste atrakcje turniejów dla najmłodszych.

Jak długo trwa turniej szachowy?

Długość turnieju zależy w dużej mierze od tego jak długie są pojedyńcze partie. Im dłuższy czas do namysłu, tym dłużej będzie trwał turniej.

Turnieje blitzowe (np. po 5 minut dla zawodnika) zazwyczaj trwają 2-3 godziny. Turnieje szachów szybkich (30 minut do namysłu) będą trwały dzień lub dwa, po kilka godzin nad szachownicą dziennie. Szachy klasyczne (np. półtorej godziny dla zawodnika) trwają zwykle od tygodnia do 10 dni.

Jaki wybrać rodzaj szachów?

Jednym słowem mogłabym zasugerować – najdłuższy jak się da.

ALE zdecydowanie musisz rozważyć możliwości swojego dziecka. Czy to będzie pierwszy w życiu turniej dla niego, jak radzi sobie z siedzieniem w skupieniu przez dłuższy czas? Na pierwsze turnieje raczej wybierałabym krótsze dystanse.

Na szczęście organizatorzy coraz bardziej dostosowują rozgrywki do dzieci w różnym wieku, z mniejszą ilością rund (np. 5) czy możliwością wycfania po każdej rundzie (po zgłoszeniu sędziemu), tak by nawet kilkulatki mogły startować w zawodach.

Grupy – rankingowa czy wiekowa

W większych festiwalach szachowych możliwe jest wybranie grupy rankingowej lub wiekowej w jakiej chce się startować. O ile twoje dziecko nie osiąga nieprzeciętnych rezultatów jak na swój wiek, trzymałabym się grupy wiekowej.

Mniej prawdopodobne będzie granie z osobami, które tylko formalnie nie mają kategorii, ale grają naprawdę świetnie. Szachy robią furorę także wśród dorosłych pocztkujących, więc takie przypadki są coraz częstsze.

Koszty

Do głównych kosztów uczestnicztwa w turnieju należy opłata startowa. Wahać się ona może od kilkunastu złotych w przypadku turniejów jednodniowych do kilkudziecięciu nawet powyżej 100zł w turniejach szachów klasycznych, o ile juniorskie turnieje zamykają się w 100zł, to turnieje dla dorosłych widziałam i powyżej 200zł. Na szczęście niegrający opiekun nie podlega tej opłacie! 😉

Dodatkowo mogą być wymagane opłaty PZSzach za licencję zawodnika 30zł/rok, czy opłata rankingowa koszt do 20zł.

O ile gramy poza miejscem zamieszkania dochodzą koszty zakwaterowania i wyżywienia. Obydwie te kwestie mogą być oferowane przez ogranizatora. Różnią się one znczacznie od formy noclegu i wyżywienia.

Mogą się one wahać od 50zł do 350zł dziennie za osobę, więc rozstrzał jest dość duży. Jeśli jedziemy na np.10 dni, to koszty wyniosą odpowiednio 500zł lub 3500zł za osobę. Warto wybierać opcje odopwiednią na naszą kieszeń.

Czy muszę korzystać z zakwaterowania organizatora?

Nie! W większości turniejów nie ma obowiązku korzystania z zaproponowanych noclegów czy wyżywienia. Możemy zarezerwować dowolne miejsce i korzystać z lokalnej gastronomii.

W wielu przypadkach nasza kieszeń na tym skorzysta, ale to my będziemy musieli zatroszczyć się, żeby nie chodzić głodnym i nie spóźnić się na rundę.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Jadąc z dzieckiem warto zwrócić uwagę na grupy wiekowe. Im więcej grup, tym bardziej wyrównany będzie poziom gry, a twój 8-latek nie będzie musiał grać z licealistą w grupie „dziecięcej” do lat 18!

Podwójne rundy – w niektórch turniejach mogą się pojawić dwie rundy tego samego dnia. Dla najmłodszych moga one być jeszcze bardziej męczące (mi też głowa po dwóch klasycznych rundach dosłownie paruje!). Choć jeśli partie nie trwają zbyt długo, to nie stanowi większego problemu.

Warto przyjrzeć się rozkładowi rund każdego dnia. Często w dużych miastach partie ustawiane są na wieczór, tak żeby lokalni zawodnicy mogli przyjść po pracy. Godzina rund będzie znacząco wpływać na to, czy możecie znaleźć czas na plażowanie czy zwiedzanie okolicznych atrakcji.

Zapis – jeśli twoje dziecko nie pisze jeszcze, może być konieczny pomocnik z notatnikiem (czyli Ty), aczkowlwiek lepiej sprawdzić z sędzią czy zawody wymagają zapisu. Jest on konieczny tylko przy partiach klasycznych.

Następną rzeczą jaką warto rozważyć jest dostępność różnych grup. Może jedziesz z pociechami w różnym wieku, albo sam chciałbyć zagrać? Jeśli Twoje dziecko jest na tyle samodzielne, żeby poradzić sobie np. z wróceniem z rundy do pobliskiego pokoju, to możesz sobie na to pozwolić. Zdecydowanie warto to zrobić, bo będziecie mogli dzielić pasję. I kto wie, może któregoś dnia uda Ci się wygrać? 😉

Czy warto?

Zdecydowanie! Turnieje wakacyjne to nie tylko gra w szachy, ale i świetna zabawa! Dają szansę nie tylko wypocząć, pozwiedzać, a także poznać nowych ludzi. Wspomnienia z turniejów są niezapomniane! Dodatkowo jeśli zaczniecie jeździć regularnie, to znajdziecie przyjaciół z którymi wspólnie możecie rozwijać szachową pasję.

Mam nadzieję, że zachęciłam Was do spędzenia wakacji z szachami!

Jeśli chcielibyście, żebym rozwinęła jakiś temat, dajcie znać w komentarzu. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *