Pytanie choć wydaje się prozaiczne, wcale nie jest oczywiste. Teoretycznie wystarczy komplet szachów i nasz młody adept. Na przestrzeni kilku lat aktywnego nauczania dzieciaków spotykałam się z różnymi warunkami pracy. Tutaj znajdziecie moje wnioski. Jak warunki wpływają na skupienie, a co za tym idzie na skuteczność nauki? Mam nadzieję poniższe punkty i Wam pomogą w domowych szkoleniach najmłodszych!
Nr 1 Brak atrakcyjnych alternatyw w tym czasie
Chcesz oderwać dziecko od atrakcyjnych zabaw z rówieśnikami? Posadzić je za szachownicą, gdy wszyscy sąsiedzi grają w piłkę przed blokiem? A może właśnie w telewizji jest ulubiona bajka, którą właśnie młodszy brat ogląda w drugim pokoju na cały regulator? To właśnie pierwszy krok, by Twoje dziecko nabrało niechęci do szachów.
Postaraj się o wyciszenie pociechy przed zajęciami a zajęcia zaplanuj tak, by nie kolidowały z jego ulubionymi rozrywkami. Zadbaj, by niechciane odgłosy niepotrzebnie Was nie rozpraszały.
Nr 2 Nierozpraszające uwagi miejsce
Wśród różnych warunków w jakich przyszło mi prowadzić zajęcia – zarówno prywatne jak i grupowe, najskuteczniejsze okazywały się ascetyczne salki wykładowe. Krzesełko + stolik, nic na ścianach, brak przedmiotów kradnących jakże cenną uwagę. Jeśli w pokoju Twojego dziecka jest mnóstwo ukochanych zabawek, rozważ naukę w salonie, a nawet kuchni.
Im młodsze dziecko, tym łatwiej wytrącić je ze stanu skupienia, dlatego warto zadbać o ciszę i by inni domownicy nie zakłócali jej swoją obecnością. Starsze dziecko łatwiej utrzyma skupienie, więc możecie sobie pozwolić na bardziej elastyczne warunki. Z czasem i gra w pociągu będzie wam nie straszna. 🙂
Nr 3 Prosty komplet szachów
Kupiłeś malowane szachy w Cepelii 40 lat temu i uważasz je za najlepszy sprzęt do nauki? A może czarno-czarne figurki z węgla przywiezione z Barbórkowej wizyty na Śląsku? Zastanów się po raz drugi. 🙂
Owszem, szachy muszą mieć atrakcyjny wygląd, bo chętniej się po nie sięga, ale zbyt dekoracyjne figury utrudniają ocenę pozycji na szachownicy. Czasem całkowicie uniemożliwiają jakąkolwiek skomplikowaną rozgrywkę. Jeśli masz malowany komplet (tak jak i ja) :), używaj go raczej do trenowania prostych końcówek.
Im prościej tym lepiej. Dlaczego kocham klasyczne szachy turniejowe? Jakie jeszcze pomoce możemy wykorzystywać (labirynty, karty czy ćwiczenia). O tym w innym wpisie.
Nr 4 Wypoczęte dziecko
5-letni Olo, jeden z moich uczniów prawdziwie zaimponował mi tym, że pierwszą rzeczą jaką robił po przebudzeniu o 7 rano, to budził Tatę by grać z nim w szachy! Będąc typem sowy chyba nigdy tego nie zrozumiem. 🙂 Godne podziwu jest to, że Tato się budził i… GRAŁ!
Innym niestety z życia wziętym przypadkiem był chłopiec z 1 klasy zapisany na dodatkowe zajęcia przez cały tydzień. Szachy, balet, śpiew, malarstwo i rzeźbiarstwo (OK, OK lista była ciut inna).
Niemniej dzieci potrzebują też swobodnej zabawy. [2. – tu polecam podcast Godmother] Dziecku przychodziły najbardziej niestworzone pomysły do głowy i żadnymi zajęciami nie było zainteresowane. Wydaje się, że to była forma opieki nad dzieckiem dla zapracowanych rodziców. Czy na pewno była trafiona?
Nr 5 Odpowiednia pora
Prowadząc zajęcia w porannych godzinach wykorzystujemy naturalne wypoczęcie dziecka. Nie jest wtedy przesiąknięte coraz bardziej natrętną sieczką medialną, ani natłokiem szkolnych zajęć.
Z drugiej strony wieczór będzie odpowiedni dla sów, które najbardziej lubią się skupić w ciszy po aktywnym dniu. Znajdźcie porę odpowiednią dla siebie.
Nr 6 Miła atmosfera
Siedzimy grzecznie, jesteśmy już skupieni na 100 %. Uczymy się! Poważna sprawa. Otóż nie! Nie bądź sztywniakiem. 🙂 Nic się nie stanie, jeśli zbite figury odjadą ulubionym autobusem, ustawimy gigantyczną kolumnę z samych wież, a nawet zrobimy tradycyjną ślizgawkę z szachownicy na koniec.
Dzieci potrafią skupić się nawet dwukrotnie dłużej, gdy się dobrze bawią. [3] My tym samym będziemy mogli przemycić więcej szachowych niuansów. Po prostu Wygrał-Wygrał. 🙂
Proszę podzielcie się, jakie warunki pomagają Wam w nauce szachów z pociechami?
Źródła
- Photo by sethstoll on Foter.com / CC BY-SA
- #30 Dziecięce zdrowie psychiczne, koncentracja, emocje i stres. Odpowiedź na najczęstsze pytania rodziców. | Godmother Podcast, Angelika M. Talaga, M.in. Dlaczego dziecko musi się bawić? Jak pomóc dziecku lepiej się koncentrować? http://www.godmother.pl/podcast/030 , dostęp 09.02.2020
- Olimpia Romanowska http://www.ppp10.waw.pl/artykuly/uwaga_kilka_refleksji_na_temat_koncentracji.pdf, Str 3, dostęp 09.02.2020