Kategorie
Porady

Dlaczego gramy w szachy?

Istnieje wiele gier i zabaw umysłowych. Z pośród nich wszystkich szachy wydają się najpopularniejszą grą planszową w historii. Dlaczego przyciągają nowych graczy, a dla wielu osób stają się rozrywką na całe życie? Poniżej znajdziecie kilka tropów.

Proste reguły

Aby stać się arcymistrzem potrzeba wielu lat praktyki. Niektórzy myślą, że trzeba być geniuszem, by grać w szachy. Nie jest to prawdą. Sądzę, że wszystkich reguł gry w szachy można się nauczyć w ciągu 10 minut. Oczywiście z każdą rozegraną partią będziemy odkrywać nowe niuanse i prawidłowości, ale dzięki temu nie jest łatwo znudzić się szachami.

Łączenie pokoleń

Proste zasady pozwalają na naukę gry w szachy już we wczesnym wieku przedszkolnym. Czterolatek z powodzeniem może bawić się z rówieśnikami jak i z rodzicami czy dziadkami. Nie ma też górnego wieku w którym można odnosić szachowe sukcesy. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby rodzice razem z pociechami rozpoczynali wspólną przygodę z szachami. Międzypokoleniowa rywalizacja i dzielenie pasji wzmacniają więzi oraz motywują do pracy.

Grywalność

W obecnych czasach powstaje setki czy tysiące gier komputerowych rocznie. Co prawda istnieją tytuły które potrafią wciągnąć na kilka godzin, kilka tygodni, czasem nawet lat. Niemniej duża część gier potrzebuje udoskonaleń mechaniki, gigantycznej pracy programistów, grafików. Wszystko po to by zachęcić do gry. By zachęcić do kupna.

Szachy nie potrzebują tych wszystkich starań. Bronią się same. Prosta „grafika”, klasyczny wygląd, zasady te same od lat. Magnetyzują miliony graczy na świecie, często na całe życie.

Rozmaitość rozgrywek

Niezależnie od swoich preferencji można odnaleźć niezliczone warianty. Lubisz szybką akcję – graj w blitza, liczenie wariantów – szachy klasyczne. Wolisz nie wychodzić z domu – szachy korespondencyjne albo rozgrywki online mogą być dla Ciebie. A może rozwiązywanie skomplikowanych kombinacji sprawia Ci satysfakcję – rozwiązuj zadania. Uwielbiasz niespodzianki? Graj w kloca!

Społeczność szachowa

Dzięki ogromnej popularności, bardzo łatwo jest znaleźć towarzystwo do gry. Ilość szachistów szacowana jest na ponad 600 milionów. [2] Z roku na rok rośnie popularność gry z komputerem, czy online. Niemniej według mnie gra z realnym przeciwnikiem dostarcza najwięcej frajdy. Obstawiam, że w każdej miejscowości powyżej 20 tysięcy mieszkańców można odnaleźć grono szachistów, którzy pomogą nam zacząć szachową przygodę i z którymi będziemy mogli dzielić pasję.

Podzielcie się swoimi spostrzeżeniami. Dlaczego samiczy i dlaczego wracacie do szachów?

Źródła:

  1. WikiImages https://pixabay.com/photos/chess-chess-tournament-67660/
  2. CHESScom Jak wiele osób na świecie gra w szachy?‎ Zaktualizowany: 14 lut 2018, dostęp: 09.02.2020 https://www.chess.com/pl/article/view/jak-wiele-osob-na-swiecie-gra-w-szachy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *